Kokkuvõte

Column

Sissejuhatus

Dokument on dünaamiline ning sisu kujunduse ja/või kirjasuuruste muutmiseks kasutage palun ‘CTRL + +’/‘CTRL + -’ või ‘CTRL + keri üles’/‘CTRL + keri alla’

2023 Eesti Palgauuring kajastab Eesti palgatrende ja -praktikaid. Uuring sisaldab teavet erinevate ametikohtade tasustamise tasemete ja tavade kohta.

Uuringu eesmärk on anda organisatsioonidele objektiivset teavet, mis on vajalik töötajate tasustamisega seotud arukate otsuste tegemiseks. Uuringus antakse ülevaade praegusest palgaturust (2023. aasta juuni seisuga), võrreldakse muutusi võrreldes eelmise aastaga ja kirjeldatakse organisatsioonide ootusi seoses töötajate tasustamisega.

Novembri lõpus avaldatakse Tippjuhtide Tasustamise Uuring, mis annab põhjaliku ülevaate nii juhatuse liikmete kui ka juhatuse esimeeste (tippjuhtide) tasustamisest. Jaanuaris avaldame oma klientidele Prognooside Uuringu, milles kaardistatakse palgaturu ootused eelseisvaks aastaks. Vastavalt meie klientide vajadustele on läbi viidud ka eri sektorite uuringuid (näiteks 2023. aastal rahandus, IKT ja farmaatsiatööstus).

Meie palgauuringud viiakse läbi kõigis kolmes Balti riigis ja võimaldavad tänu ühtsele metoodikale mugavat palgavõrdlust.

Alates 2013. aastast viib Figure koostöös Merceriga Eestis läbi Merceri Total Remuneration Survey (TRS), mis annab põhjalikku teavet erinevate töötajate tasustamissüsteemide kohta ning mida viiakse läbi üle maailma enam kui 150 riigis. Seega saame pakkuda klientidele ka rahvusvahelist palgainfot.

Dashboard pakub: (1) analüüsitud teavet töötasude muutuste ja tasustamispoliitika kohta ning, (2) üksikasjalikku tasustamisega seotud analüüsi tööperede, tasemete ja punktide kaupa. Uuringu tulemuste ja nende kirjelduste täieliku loetelu leiate SIIT.

Soovime tänada kõiki osalejaid, kes aitasid käesoleva uuringu koostamisel.

Lugupidamisega,

Figure Baltic Advisory



Meie meeskonna ja Figure Eesti kontaktandmed leiate SIIT

© Figure Baltic Advisory 2023

Column

osales 2023. aasta uuringus

451 Organisatsioonid

organisatsioonidest kasvas viimase 12 kuu jooksul töötajate arv. 34% organisatsioonidest töötajate arv vähenes. 9% organisatsioonidest töötajate arv jäi samaks.

57%

organisatsioonidest planeerib kuu põhipalga tõstmist, 93% organisatsioonidest planeerib tõusu ka aasta kogupalgas.

97%

töötajatest said möödunud 12 kuu jooksul vähemalt ühte tüüpi muutuvat tulemustasu. 63% töötajatest said lühiajalist tulemustasu ja preemiaid, 6% töötajatest said müügiboonuseid ja 3% töötajatest pikaajalisi tulemustasusid.

70%

Vajutades sellele kastile, suunatakse kasutaja dokumendi juhendisse, mis selgitab kuidas seda kasutada

USER MANUAL

Column

/palgaandmed on antud raporti aluseks

91 621 Ametikoht

organisatsioonidest planeerib aasta lõpuks oma töötajate arvu suurendamist. 20% organisatsioonidest jääb töötajate arv samaks ja 12% organisatsioonidest planeerib töötajate arvu vähendamist.

68%

on keskmine vabatahtlik tööjõuvoolavus viimase 12 kuu jooksul, keskmine koguvoolavus on 20%

14%

organisatsioonide tasupaketti kuuluvad lühiajalised tulemustasud, 41 % organisatsioonidest pakub müügiboonused ja 9 % pakub pikaajalisi tulemustasusid.

83%

on keskmine soodustuste eelarve ühe töötaja kohta aastas. Töölised - 1 048 EUR, spetsialistid - 1 229 EUR, juhid - 1 347 EUR

1 208 EUR

Column

Tasu

Soodustused ja hüved

Osalenud organisatsioonide iseloomustus

Column

Töötajate grupid organisatsioonides

Ametikohtade jaotumine maakondade kaupa

Organisatsioonide jagunemine kapitali päritolu järgi

Column

Organisatsioonide jagunemine müügitulu järgi

Organisatsioonide jagunemine tööjõukulude järgi (% kogu käibest)

Organisatsioonide jagunemine töölepinguga töötajate arvu järgi

Column

Organisatsioonide jagunemine tegevusvaldkonna järgi

Tootmine

IT ja Telekommunikatsioon

Müük

Finantsteenused

Osalejate nimekiri

This is a list of participating organizations in this year’s survey. Please, note that you can export data in different format, and you can use this document, for example, to order ‘Special Analysis’.

Column

List

Uuringu metoodika

Column

Osalejate kaasamine ja sihtrühm

Palgauuringu eesmärgiks on anda igale osalenud organisatsioonile ülevaade nende organisatsiooni palgapositsioonist ning tasustamispõhimõtetest võrreldes teiste organisatsioonidega.
Uuritud valim moodustati Eestis tegutsevate organisatsioonide baasilt. Selleks pöörduti mitmesaja erinevas Eesti piirkonnas ja majandusharus tegeleva organisatsiooni poole.

Tegevusaladest on esindatud enamlevinud sektorid: tootmine, müük, finants, avalik teenistus, IT- telekommunikatsioon, ehitus ja mitmed muud. Uuring aitab jälgida ja hinnata tööjõuturul toimuvaid muutusi, teha objektiivseid tasustamisalaseid otsuseid ning määrata õige ja õiglane kompensatsioonipakett oma töötajatele.

Ametikohtade klassifitseerimine

Uuringusse esitatud palgaandmete vahel täpse võrdluse saamiseks on kõik organisatsioonides esindatud tööd klassifitseeritud spetsiaalsetesse tööperedesse (vastavalt funktsioonile) ja tasemetele (vastavalt vastutusele ja töö sisule) kasutades Figure Tööperede Kataloogi. Kõik tööperede tasemed on hinnatud kasutades Figure analüütilist hindamismeetodit (see ‘VEEL’ - Analüütiline Töö Hindamismeetod) mis tagab erinevate tööperede ja tasemete omavahelise võrdluse (tööväärtuspunktide alusel).

Hindamise aluseks olevad töökirjeldused on esitatud iga palgatabeli ees.

Palgaandmete kogumine ja analüüs

Palgainfo koguti kahel, teineteist täiendaval viisil: esiteks, organisatsioonidele täitmiseks saadetud palgatabelite, ning teiseks, organisatsiooni tasustamispoliitikat käsitleva küsimustiku kaudu.

Andmeid küsiti organisatsiooni kõikide töökohtade kohta (v.a tegevjuhid). Andmete kogumine, töötlus ja analüüs toimus ajavahemikus mai-august 2023. Kuu põhipalgad on välja toodud seisuga juuni 2023. Aasta kogupalk sisaldab endas ka eelmise perioodi (2021-2022) muutuvaid lühi- ja pikaajalisi tulemustasusid.

Tööperede ja tasemete palgamuutused on välja arvutatud nii töötajatel, kelle ametikoht, ülesanded ja vastutus viimase aasta jooksul ei ole muutunud, kui ka neil töötajatel, kelle ametikoht, ülesanded ja vastutus muutusid võrreldes aastataguse perioodiga (nt töötavad kõrgemal või madalamal ametikohal, või suurenenud vastutuse, ülesannetega).

Lisaks detailsele palgainfole vastasid organisatsioonide esindajad ülevaatlikele küsimustele tasusüsteemi põhimõtete kohta. Küsimustik koosnes viiest suuremast teemaplokist, milleks olid organisatsiooni üldandmed, tasusüsteem, tasu osad (sh tulemustasu skeemid), soodustused ja täienduskoolitused, muud täiendavad küsimused. Elektroonselt kogutud andmed kontrolliti, vajadusel parandati ja ühtlustati. Statistiliseks andmeanalüüsiks kasutati statistikatarkvara RStudio Desktop 2022.02.3+492 ning tabelarvutusprogrammi MS Excel.

Küsimustiku vastuste statistilisel töötlemisel arvutati enamasti nende mediaanväärtus ja/või aritmeetiline keskmine, palgaandmete puhul lisaks asendikeskmised: 10% ja 90% detsiil ning 25% ja 75% kvartiil (see ‘VEEL’ - Analüütiline Töö Hindamismeetod) . Tabelites ja joonistel toodud protsendid tähistavad enamasti vastuse osakaalu vastavale küsimusele saadud vastuste koguhulgast (arvesse ei ole võetud mittevastanuid).

Palgastatistikute väärtused palgatabelites on esitatud kahest põhimõttest lähtudes:

  • esitada võimalikult põhjalikku ja objektiivset palgainfot,
  • säilitada osalenud organisatsioonide andmete konfidentsiaalsus.

Seetõttu on kasutatud andmete analüüsimisel organisatsioonide miinimumarvu kriteeriumi. Kõik palganumbrid on brutosummad ja esitatud eurodes.

Column

Organisatsioonide põhine arvutuskäik (ORG) – see on tööturu jaotus, mis arvutatakse, kasutades keskmist turul makstavat tasu organisatsiooni kohta. Kõiki ettevõtteid hinnatakse võrdselt, seega ei saa ükski neist mõjutada statistikat töötajate arvu põhjal. “Organisatsioonide põhine arvutuskäik” näitab, et tegemist on palgaga, mida tavaline ettevõte maksab. Kõigepealt arvutatakse töötasu statistikud iga eraldiseisva ettevõtte kohta ja seejärel arvutatakse neile statistikutele tuginevad asendikeskmised.

Töötajate põhine arvutuskäik (IND) – see on tööturu jaotus, mis arvutatakse, kasutades üksikute eraldiseisvate töötajate palgaandmeid, olenemata nende kuulumisest mõnda konkreetsesse ettevõttesse. Kuigi igat turul olevat töötajat kaalutakse võrdsetel alustel, võivad need organisatsioonid, kuhu kuulub suur osa töötajate valimist, mõjutada jaotuse palganumbrite asendikeskmised. “Töötajate põhine arvutuskäik” tähendab, et see on palgaandmete asendikeskmiseid iga tööturul oleva isiku kohta.

Palgatööriistas (fail Exceli töökeskkonnas) on palgavõrdlused tehtud organisatsioonide põhiselt ja töötajate põhiselt. Turujooned Palgatööriistas on organisatsioonide põhised!

Selgitus

Olgu meil organisatsioonid A (3 töötajat), B (2 töötajat), C (9 töötajat), D (2 töötajat) ja E (4 töötajat). Soovides saada töötajate põhist keskmist palka, liidame kokku kõikide töötajate palgad ja jagame saadud tulemuse 20ga (5 organisatsiooni töötajate arv).

Soovides saada organisatsioonide põhist keskmist palka, arvutame esialgu organisatsioonisisesed keskmised palgad ja seejärel leiame nende põhjal keskmise palga (liidame antud organisatsiooni keskmised palgad ja jagame saadud tulemuse 5ga).

Tööpered ja tasemed

Column

Kõik tööpered Figure kataloogist tööväärtuspunktide ja tööperegrupp

Analüütiline hindamismeetod

Column

Terminoloogia

Column

Ametikohtade analüütiline hindamine on tööde hindamise meetod, mille abil saab hinnata töö keerukust ning võrrelda seda ühtsel skaalal teiste töödega. Analüütiline ametikohtade hindamise metoodika on kirjeldatud Fontese Intellektuaalsete ja Füüsiliste Tööde hindamismetoodika käsiraamatus. Meetod on Fontese poolt välja töötatud ja edasi arendatud toetudes Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni (ILO) soovitatud meetodile ning kasutusele võetud kolmes Balti riigis.

Analüütiline hindamismeetod sobib rakendamiseks igas organisatsioonis ja selle abil on võimalik hinnata praktiliselt kõiki erinevaid töid. Võrreldes tööperedesse klassifitseerimisega on eelkirjeldatud meetod täpsem ning saab hinnata ja võrrelda ka neid töid, mille jaoks sobivat tööperet pole. Fontese analüütilise hindamismeetodi tööde väärtuspunktide skaala ja tööperedesse klassifitseerimisel kasutusel olev skaala on ühilduvad.

Analüütilise töö hindamise meetodi kriteeriumite kirjeldused

User Manual

Column

Dashboardiga töötamine - kasutusjuhend

Dokument on dünaamiline ning sisu paigutuse ning fondi suuruse muutmiseks, palun kasutage ‘CTRL + +’/‘CTRL + -’ või ‘CTRL + scroll up’/‘CTRL + scroll down’

Flexdashboard on kasutajasõbralik tööriist, mis pakub paremat andmete ülevaadet ning võimaldab sul hõlpsalt navigeerida ja toimetada uuringu tulemustega. See juhend on loodud selle dokumendi maksimaalseks kasutamiseks ilma tehniliste teadmisteta. Olgu see sinu esmakordne kokkupuude dashboardidega või otsid kiiret ülevaadet, see juhend annab sulle vajaliku teabe, et tulemusi tõhusalt ära kasutada.

Dashboardi Vahekaartide Navigeerimine


Vaata dashboardi ülaosas olevaid vahekaarte, tavaliselt on need tähistatud konkreetsete nimede või kategooriatega. Näiteks ‘Kokkuvõte’.
Klõpsa vahekaardi nimele, et liikuda dashboardi erinevate osade vahel.

Interaktsioon Diagrammide ja Visualiseeringutega


Tuvastada dashboardil olevad diagramme või visualiseeringuid, näiteks ringdiagramme, tulpdiagramme, jooniseid või tabeleid.

Libista kursor diagrammide kohale, et näha täiendavat teavet või näpunäiteid, kui need on saadaval.

Teil on võimalik graafikutega suhelda mitmel viisil, mida on üksikasjalikumalt kirjeldatud selle lehekülje paremal pool - ‘Plot Toolbar Options Guide’ (Joonise Tööriistariba Valikute Juhend).

Interaktsioon Tabelite ja Filtritega (kui need on saadaval)


Kui dashboard sisaldab filtreid või rippmenüüdega tabeleid, leiate need tavaliselt lehe ülaosast või küljelt. Oluline on märkida, et mõnel juhul on võimalik tabeleid allalaadida erinevates formaatides (vt vahekaarti ‘Osalejad -> Osalejate nimekiri’).

Andmete täpsustamiseks valige saadaolevate valikute hulgast üks või mitu varianti ning sisu värskendatakse vastavalt valitud valikutele.

Järgides neid samme, saate navigeerida vahekaartide vahel, suhelda diagrammidega ja kasutada filtreid või rippmenüüsid (kui need on saadaval) selle juhtpaneeli dokumendis tehnilisi teadmisi vajamata. Enne seda saate kontrollida ‘Joonise Tööriistariba Valikute Juhendit’ paremal ja katsetada allpool olevaid arve. Nautige dashboardil esitatud ülevaadete ja teabega uudistamist!

Näited

Column

Joonise tööriistariba valikute juhend

Plot Toolbar

Interaktiivsete diagrammidega töötades kohtate tööriistariba, mis pakub erinevaid võimalusi diagrammiga suhtlemiseks. Siin on juhend, mis aitab teil mõista ja kasutada erinevaid saadaolevaid valikuid:

Ekspordivalikud:

Download plot as a png (1): Võimaldab laadida alla praeguse graafiku PNG-pildifailina.

Suumimine ja Paanitamine:

Zoom (2, 6, 7): Võimaldab teil suumida diagrammi konkreetset piirkonda, klõpsates ja lohistades kursorit soovitud piirkonna kohal. See aitab teil andmeid üksikasjalikumalt uurida.

Pan (3): Võimaldab klõpsates ja lohistades diagrammi ümber liigutada. See on kasulik, kui soovite uurida suure diagrammi erinevaid osi.

Andmete Valimine:

Box Select (4): Võimaldab valida ristkülikukujulise piirkonna, klõpsates ja lohistades kursorit. Valitud andmepunkte saab edasi analüüsida või kasutada filtreerimiseks.

Lasso Select (5): Võimaldab joonistada soovitud andmepunktide ümber vabakujulise kuju, klõpsates ja lohistades kursorit. Valitud punkte saab kasutada analüüsiks või filtreerimiseks, sarnaselt valikuga Box Select.

Automaatne Skaleerimine:

Autoscale (8): Kohandab automaatselt telgede skaala vastavalt diagrammi andmetele, tagades, et kõik andmepunktid on nähtavad. See on eriti kasulik, kui on rakendatud suumimist või paanimist.

Diagrammi Lähtestamine:

Reset axes (9): Tagastab diagrammi algse vaate, lähtestades kõik rakendatud suumimise või paanitamise.

Hover Interaktsioon:

Hover (10, 11): Võimaldab tööriistakriipsu-sarnase interaktsiooni. Kui liigutate kursori andmepunkti kohale, kuvatakse selle konkreetse punktiga seotud lisateave, näiteks selle väärtus või sildid. Viimane valik võimaldab võrrelda mitut andmepunkti x-teljel.

Saate neid võimalusi vabalt uurida ja katsetada, et diagrammidega suhelda (näited vasakul), saada adnmetest põhjalikumat informatsiooni ja kohandada visualiseeringuid vastavalt oma vajadustele.