Kokkuvõte

Column

Sissejuhatus

Column

osales 2024. aasta uuringus

482 organisatsiooni

organisatsioonidest kasvas viimase 12 kuu jooksul töötajate arv. 40% organisatsioonidest töötajate arv vähenes. 12% organisatsioonidest töötajate arv jäi samaks.

48%

organisatsioonidest planeerib kuu põhipalga tõstmist, 94% organisatsioonidest planeerib tõusu ka aasta kogupalgas.

98%

töötajatest said möödunud 12 kuu jooksul vähemalt ühte tüüpi muutuvat tulemustasu. 60% töötajatest said lühiajalist tulemustasu ja preemiaid, 7% töötajatest said müügiboonuseid ja 6% töötajatest pikaajalisi tulemustasusid.

70%

Vajutades sellele kastile, suunatakse kasutaja dokumendi juhendisse, mis selgitab kuidas seda kasutada

Kasutusjuhend

Column

palgaandmed on antud raporti aluseks

91 173 ametikoha

organisatsioonidest planeerib aasta lõpuks oma töötajate arvu suurendamist. 25% organisatsioonidest jääb töötajate arv samaks ja 12% organisatsioonidest planeerib töötajate arvu vähendamist.

63%

on keskmine vabatahtlik tööjõuvoolavus viimase 12 kuu jooksul, keskmine koguvoolavus on 19%

13%

organisatsioonide tasupaketti kuuluvad lühiajalised tulemustasud, 41% organisatsioonidest pakub müügiboonused ja 12 % pakub pikaajalisi tulemustasusid.

83%

on keskmine soodustuste eelarve ühe töötaja kohta aastas. Töölised - 1 073 EUR, spetsialistid - 1 280 EUR, juhid - 1 421 EUR

1 258 EUR

Column

Tasu

Soodustused ja hüved

Osalenud organisatsioonide iseloomustus

Column

Töötajate grupid organisatsioonides

Ametikohtade jaotumine maakondade kaupa

Organisatsioonide jagunemine kapitali päritolu järgi

Column

Organisatsioonide jagunemine müügitulu järgi

Organisatsioonide jagunemine tööjõukulude järgi (% kogu käibest)

Organisatsioonide jagunemine töölepinguga töötajate arvu järgi

Column

Osalejate nimekiri

See on selle aasta uuringus osalenud organisatsioonide nimekiri. Pane tähele, et andmeid saab eksportida erinevas formaadis ja seda dokumenti saab kasutada näiteks ‘Erianalüüsi’ tellimiseks.

Column

Osalejate nimekiri

Uuringu metoodika

Column

Osalejate kaasamine ja sihtrühm

Palgauuringu eesmärgiks on anda igale osalenud organisatsioonile ülevaade nende organisatsiooni palgapositsioonist ning tasustamispõhimõtetest võrreldes teiste organisatsioonidega.
Uuritud valim moodustati Eestis tegutsevate organisatsioonide baasilt. Selleks pöörduti mitmesaja erinevas Eesti piirkonnas ja majandusharus tegeleva organisatsiooni poole.

Tegevusaladest on esindatud enamlevinud sektorid: tootmine, müük, finants, avalik teenistus, IT- telekommunikatsioon, ehitus ja mitmed muud. Uuring aitab jälgida ja hinnata tööjõuturul toimuvaid muutusi, teha objektiivseid tasustamisalaseid otsuseid ning määrata õige ja õiglane kompensatsioonipakett oma töötajatele.

Ametikohtade klassifitseerimine

Uuringusse esitatud palgaandmete vahel täpse võrdluse saamiseks on kõik organisatsioonides esindatud tööd klassifitseeritud spetsiaalsetesse tööperedesse (vastavalt funktsioonile) ja tasemetele (vastavalt vastutusele ja töö sisule) kasutades Figure Tööperede Kataloogi. Kõik tööperede tasemed on hinnatud kasutades Figure analüütilist hindamismeetodit (see ‘VEEL’ - Analüütiline Töö Hindamismeetod) mis tagab erinevate tööperede ja tasemete omavahelise võrdluse (tööväärtuspunktide alusel).

Hindamise aluseks olevad töökirjeldused on esitatud iga palgatabeli ees.

Palgaandmete kogumine ja analüüs

Palgainfo koguti kahel, teineteist täiendaval viisil: esiteks, organisatsioonidele täitmiseks saadetud palgatabelite, ning teiseks, organisatsiooni tasustamispoliitikat käsitleva küsimustiku kaudu.

Andmeid küsiti organisatsiooni kõikide töökohtade kohta (v.a tegevjuhid). Andmete kogumine, töötlus ja analüüs toimus ajavahemikus mai-august 2023. Kuu põhipalgad on välja toodud seisuga juuni 2023. Aasta kogupalk sisaldab endas ka eelmise perioodi (2021-2022) muutuvaid lühi- ja pikaajalisi tulemustasusid.

Tööperede ja tasemete palgamuutused on välja arvutatud nii töötajatel, kelle ametikoht, ülesanded ja vastutus viimase aasta jooksul ei ole muutunud, kui ka neil töötajatel, kelle ametikoht, ülesanded ja vastutus muutusid võrreldes aastataguse perioodiga (nt töötavad kõrgemal või madalamal ametikohal, või suurenenud vastutuse, ülesannetega).

Lisaks detailsele palgainfole vastasid organisatsioonide esindajad ülevaatlikele küsimustele tasusüsteemi põhimõtete kohta. Küsimustik koosnes viiest suuremast teemaplokist, milleks olid organisatsiooni üldandmed, tasusüsteem, tasu osad (sh tulemustasu skeemid), soodustused ja täienduskoolitused, muud täiendavad küsimused. Elektroonselt kogutud andmed kontrolliti, vajadusel parandati ja ühtlustati. Statistiliseks andmeanalüüsiks kasutati statistikatarkvara RStudio Desktop 2022.02.3+492 ning tabelarvutusprogrammi MS Excel.

Küsimustiku vastuste statistilisel töötlemisel arvutati enamasti nende mediaanväärtus ja/või aritmeetiline keskmine, palgaandmete puhul lisaks asendikeskmised: 10% ja 90% detsiil ning 25% ja 75% kvartiil (see ‘VEEL’ - Analüütiline Töö Hindamismeetod) . Tabelites ja joonistel toodud protsendid tähistavad enamasti vastuse osakaalu vastavale küsimusele saadud vastuste koguhulgast (arvesse ei ole võetud mittevastanuid).

Palgastatistikute väärtused palgatabelites on esitatud kahest põhimõttest lähtudes:

  • esitada võimalikult põhjalikku ja objektiivset palgainfot,
  • säilitada osalenud organisatsioonide andmete konfidentsiaalsus.

Seetõttu on kasutatud andmete analüüsimisel organisatsioonide miinimumarvu kriteeriumi. Kõik palganumbrid on brutosummad ja esitatud eurodes.

Column

Organisatsioonide põhine arvutuskäik (ORG) – see on tööturu jaotus, mis arvutatakse, kasutades keskmist turul makstavat tasu organisatsiooni kohta. Kõiki ettevõtteid hinnatakse võrdselt, seega ei saa ükski neist mõjutada statistikat töötajate arvu põhjal. “Organisatsioonide põhine arvutuskäik” näitab, et tegemist on palgaga, mida tavaline ettevõte maksab. Kõigepealt arvutatakse töötasu statistikud iga eraldiseisva ettevõtte kohta ja seejärel arvutatakse neile statistikutele tuginevad asendikeskmised.

Töötajate põhine arvutuskäik (IND) – see on tööturu jaotus, mis arvutatakse, kasutades üksikute eraldiseisvate töötajate palgaandmeid, olenemata nende kuulumisest mõnda konkreetsesse ettevõttesse. Kuigi igat turul olevat töötajat kaalutakse võrdsetel alustel, võivad need organisatsioonid, kuhu kuulub suur osa töötajate valimist, mõjutada jaotuse palganumbrite asendikeskmised. “Töötajate põhine arvutuskäik” tähendab, et see on palgaandmete asendikeskmiseid iga tööturul oleva isiku kohta.

Palgatööriistas (fail Exceli töökeskkonnas) on palgavõrdlused tehtud organisatsioonide põhiselt ja töötajate põhiselt. Turujooned Palgatööriistas on organisatsioonide põhised!

Selgitus

Olgu meil organisatsioonid A (3 töötajat), B (2 töötajat), C (9 töötajat), D (2 töötajat) ja E (4 töötajat). Soovides saada töötajate põhist keskmist palka, liidame kokku kõikide töötajate palgad ja jagame saadud tulemuse 20ga (5 organisatsiooni töötajate arv).

Soovides saada organisatsioonide põhist keskmist palka, arvutame esialgu organisatsioonisisesed keskmised palgad ja seejärel leiame nende põhjal keskmise palga (liidame antud organisatsiooni keskmised palgad ja jagame saadud tulemuse 5ga).

Tööpered ja tasemed

Column

Kõikide Figure tööperede nimekiri koos tasemete ja funktsioonidega

Analüütiline hindamismeetod

Column

Terminoloogia

Column

Ametikohtade analüütiline hindamine on tööde hindamise meetod, mille abil saab hinnata töö keerukust ning võrrelda seda ühtsel skaalal teiste töödega. Analüütiline ametikohtade hindamise metoodika on kirjeldatud Fontese Intellektuaalsete ja Füüsiliste Tööde hindamismetoodika käsiraamatus. Meetod on Fontese poolt välja töötatud ja edasi arendatud toetudes Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni (ILO) soovitatud meetodile ning kasutusele võetud kolmes Balti riigis.

Analüütiline hindamismeetod sobib rakendamiseks igas organisatsioonis ja selle abil on võimalik hinnata praktiliselt kõiki erinevaid töid. Võrreldes tööperedesse klassifitseerimisega on eelkirjeldatud meetod täpsem ning saab hinnata ja võrrelda ka neid töid, mille jaoks sobivat tööperet pole. Fontese analüütilise hindamismeetodi tööde väärtuspunktide skaala ja tööperedesse klassifitseerimisel kasutusel olev skaala on ühilduvad.

Tööde analüütilise hindamise meetodi kriteeriumite kirjeldused

User Manual

Column

Dashboardiga töötamise kasutusjuhend

See dokument on dünaamiline, palun kasuta lehe suuruse ja kirjasuuruste muutmiseks ‘CTRL + +’/‘CTRL + -’ või ‘CTRL + keri üles’/‘CTRL + keri alla’

Flexdashboard on kasutajasõbralik tööriist, mis pakub terviklikku ülevaadet uuringu andmetest ning võimaldab hõlpsalt navigeerida uuringu tulemustes ja kasutada neid. Käesolev juhend on loodud, et saaksid keskkonna kõiki võimalusi kasutada omamata selleks eelnevaid tehnilisi teadmiseid. Juhend annab vajaliku ülevaate Dashboardi kasutamiseks, kui vajad kiiret ülevaadet või töötad süsteemiga esimest korda.

Dashboardi vahelehtede kasutamine


Vaata Dashboardi ülaosas olevaid vahelehti, tavaliselt on neil nimetused või kategooriate nimetused. Näiteks ‘Kokkuvõte’.
Klõpsa vahelehel, et liikuda Dashboardi erinevate osade vahel.

Jooniste ja graafikute kasutamine


Leia Dashboardil graafik või diagramm, näiteks ringdiagramm, tulpdiagramm, joonis või tabel.

Mine kursoriga joonise kohale, et näha täiendavat infot või näpunäiteid, kui need on olemas.

Sul on võimalik jooniseid kasutada mitmel viisil, mida on üksikasjalikumalt kirjeldatud selle lehekülje parempoolses osas - ’ Jooniste/ graafikute tööriistad ’.

Tabelite ja filtrite kasutamine (kui need on olemas)


Kui Dashboardis on filtreid või rippmenüüdega tabeleid, leiad need tavaliselt lehe ülaosast või küljelt. Oluline on märkida, et mõnel juhul on võimalik tabeleid alla laadida erinevates formaatides (vt vahelehte ‘Osalejad -> Osalejate nimekiri’).

Andmete filtreerimiseks vali olemasolevate valikute hulgast üks või mitu varianti ning sisu värskendatakse vastavalt tehtud valikutele.

Järgides neid juhiseid, saad liikuda vahelehtede vahel, kasutada jooniseid ja filtreid või rippmenüüsid (kui need on olemas) selleks eelnevaid tehnilisi teadmiseid omamata. Vaata ka ‘Jooniste/ graafikute tööriistad’ paremal ja proovi süsteemi kasutamist allpool olevate arvudega. Naudi Dashboardis esitatud ülevaadete ja info uurimist!

Näited

Column

Jooniste/ graafikute tööriistad

Plot Toolbar

Kui kasutad interaktiivseid jooniseid ja graafikuid, siis näed tööriistariba, mis võimaldab jooniseid vastavalt oma soovidele muuta. Siin on juhend, mis aitab mõista ja kasutada olemasolevaid valikuid:

Ekspordivalikud:

Download plot as a png (1): Võimaldab graafiku alla laadida PNG-pildifailina.

Suumimine ja liigutamine:

Zoom (2, 6, 7): Võimaldab suurendada või vähendada joonise üht osa, selleks vajuta ja lohista kursorit soovitud piirkonna kohal. See võimaldab andmeid üksikasjalikumalt uurida.

Pan (3): Klõpsa ja lohista kursoriga, et joonist ümber liigutada. See on kasulik, kui soovid uurida suure diagrammi erinevaid osi.

Andmete valimine:

Box Select (4): Võimaldab valida ristkülikukujulise piirkonna, selleks klõpsa ja lohista kursorit. Valitud andmeid saab edasi analüüsida või kasutada filtreerimiseks.

Lasso Select (5): Võimaldab joonistada soovitud andmete ümber vabakujulise ala, selleks klõpsa ja lohista kursorit. Valitud andmeid saab kasutada analüüsiks või filtreerimiseks, sarnaselt valikuga Box Select.

Automaatne andmete suuruse muutmine:

Autoscale (8): Kohandab automaatselt telgede skaala vastavalt joonise andmetele, tagades, et kõik andmepunktid on nähtavad. See on kasulik, kui oled enne andmeid suurendanud/vähendanud ja liigutanud.

Diagrammi lähtestamine:

Reset axes (9): Taastab joonise esialgse vaate, lähtestades kõik tehtud suurendamise/vähendamise või liigutamise.

Andmete kohal kursori hoidmine:

Hover (10, 11): Toob nähtavale tööriistamenüü sarnased valikud. Kui liigutad kursori andmete kohale, kuvatakse selle konkreetse andmestikuga seotud lisateave, näiteks selle väärtus või sildid. Viimane valik võimaldab võrrelda mitut andmepunkti x-teljel.

Saad neid võimalusi vabalt uurida ja katsetada, et jooniseid kasutada (näited vasakul), leida andmetest põhjalikumat informatsiooni ja muuta jooniste väljanägemist vastavalt oma vajadustele.